Wizyta w Domu Pomocy Społecznej

Dom Pomocy Społecznej w Gostkowie i nie tylko! Słuchaczki opiekuna medycznego z Publicznej Szkoły Policealnej w Raciążu zdobywają nową wiedzę


Jak połączyć przyjemne z pożytecznym wie doskonale dyrektor Publicznej Szkoły Policealnej w Raciążu, pan Andrzej Nizielski.
18 maja 2017 roku słuchaczki uczęszczające na kierunek opiekun medyczny w ramach realizacji podstawy programowej wybrały się wraz z opiekunami: kierownikiem szkolenia praktycznego, panem Łukaszem Palmowskim oraz nauczycielkami, paniami: Teresą Piechną i Marzeną Szczechowicz do Domu Pomocy Społecznej w Gostkowie Starym.

            Po dotarciu na miejsce i zregenerowaniu sił na stacji CPN przyszła pora na zwiedzanie wspomnianej wcześniej placówki. Pani Ewa Smulik zapoznała zaproszonych gości z najważniejszymi informacjami na temat funkcjonowania zakładu. Dowiedzieli się oni, że kierowany przez panią Monikę Kabacińską – Antczak Dom Pomocy Społecznej przystosowany jest do przyjęcia stu sześciu chorych psychicznie pensjonariuszy, a w jego skład wchodzą trzy budynki mieszkalne, w których znajdują się doskonale wyposażone pokoje. 


Pani Smulik wyjaśniła uczestnikom wyjazdu, że mieszkańcy DPS – u w Gostkowie mają zapewnioną kompleksową opiekę lekarską iw razie potrzeby mogą korzystać z usług pielęgniarki, rehabilitanta, psychiatry, laryngologa i wielu innych specjalistów w ramach współpracy zawartej z miejscową poradnią rodzinną. Zgromadzonym przypomniano, że zgodnie z regulaminem pensjonariuszom wolno samodzielnie wychodzić do sklepu oraz legalnie spożywać alkohol i palić papierosy pod warunkiem, że nie zakłócają ciszy nocnej i nie wszczynają awantur. Po części wstępnej słuchaczki miały możliwość dokładnego zwiedzenia ośrodka.

Już na samym początku widać było, że jest on bardzo dobrze zarządzany, co jest niewątpliwą zasługą pani dyrektor, która z pewnością jest osobą odpowiedzialnie podchodzącą do realizacji powierzonych jej zadań, dokładającą wszelkich starań, aby zapewnić swoim podopiecznym sprzyjające warunki do życia, dbającą o to by pensjonariusze czuli się jak we własnym domu – dobrze i bezpiecznie. 

To tylko jeden z atutów tego niezwykłego miejsca. To co udało się zobaczyć przeszło najśmielsze oczekiwania wszystkich. Podążając przestronnymi korytarzami i zwiedzając obiekt słuchaczki Publicznej Szkoły Policealnej w Raciążu i ich opiekunowie podziwiali bajeczny wystrój wnętrz. Ciepła kolorystyka, imponujące dekoracje oraz zdobienia ścian sprawiły, że czuli się jakby wkroczyli w inny świat, inny ale niezwykły – świat, w którym pensjonariusze mogą przebywać każdego dnia.
Podczas zwiedzania budynku uczestnicy wyjazdu mieli okazję zobaczyć pokoje, salę osób leżących, kuchnię, palarnię, pralnię oraz imponującą kaplicę po wejściu do której za sprawą obrazów, kwiatów, ornatów oraz witraży w oknach mogli poczuć się jak w prawdziwej świątyni.

 Zwiedzili również ogród, w którym w okresie letnim odbywają się imprezy plenerowe i spotkania oraz organizowane są zabawy na świeżym powietrzu. Byli miło zaskoczeni wspaniałą, rodzinną atmosferą panującą w zakładzie. Dużo, nieukrywanej radości sprawiła im rozmowa z pracownikami przez których zostali niezwykle życzliwie przyjęci, mogli podyskutować na interesujące ich tematy oraz wymienić się spostrzeżeniami.

Wizyta w Domu Pomocy Społecznej w Gostkowie była także okazją do obejrzenia pracowni zajęć terapeutycznych, w której niepełnosprawni pod kierunkiem terapeutów wykonują prace o walorach artystycznych, prezentowane później na kiermaszach. Dużym zaskoczeniem dla słuchaczy był szeroki asortyment wytwarzanych wyrobów, których wykonanie wymaga od podopiecznych i terapeutów zaangażowania, dokładności, cierpliwości, sprawności manualnej, umiejętności pracy indywidualnej i grupowej, a przede wszystkim kreatywności. 

Ogromne wrażenie na uczestnikach wyjazdu zrobił szeroki wachlarz prowadzonych zajęć. Dowiedzieli się oni, że pod okiem instruktorów realizowane są różnorodne zajęcia w ramach ergoterapii, muzykoterapii, hafciarstwa, biblioterapii i wiele, wiele innych. Pani terapeutka poinformowała wszystkich, że w placówce organizowane są festyny okolicznościowe, wystawy, prowadzone są treningi (higieniczny, kulinarny, budżetowy), zajęcia kulinarne, informatyczne oraz wykonywane są dekoracje okolicznościowe np. stroiki wielkanocne i bożonarodzeniowe.
Słuchaczki i ich opiekunowie dowiedzieli się również, że w domu pomocy społecznej funkcjonuje kącik kosmetyczny, w którym pensjonariusze mogą zrobić sobie makijaż oraz prowadzona jest kronika z udokumentowanymi najważniejszymi wydarzeniami z historii zakładu.

 Pani terapeutka wyjaśniła w jaki sposób rozwiązywane są konflikty pomiędzy pensjonariuszami. Podkreśliła, że w sytuacji gdy są one wynikiem nieprzyjmowania zaleconych przez psychiatrę leków konieczny jest wyjazd do szpitala. Przyznała również, że w ramach posiadanych środków organizowane są wyjazdy do sklepów, okolicznościowe imprezy plenerowe i integracyjne, a raz w roku także trzydniowa wycieczka finansowana przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Nasz Dom” mające swoją siedzibę w Domu Pomocy Społecznej w Gostkowie i powołane do istnienia z inicjatywy pracowników tej instytucji pragnących pomagać chorym i niepełnosprawnym.
Uczestników wyjazdu poinformowano także o tym, że w domu pomocy społecznej systematycznie organizowane są warsztaty artystyczne, przedstawienia teatralne, imprezy okolicznościowe oraz wycieczki turystyczno – krajoznawcze do ogrodów zoologicznych, botanicznych oraz wielu innych interesujących miejsc.
Pani terapeutka wspomniała także, że w ramach zajęć przygotowywane są wiązanki na groby nieżyjących podopiecznych spoczywających na cmentarzu w Wartkowicach, organizowane są wyjścia w celu posprzątania mogił zmarłych, a w okresie Wszystkich Świętych palone są również znicze na znak pamięci. Zgromadzeni dowiedzieli się, że pochówek pensjonariuszy, którzy nie mają rodziny lub których rodzina nie chce dokonywać pogrzebu we własnym zakresie odbywa się na lokalnym cmentarzu ze środków pochodzących z zasiłku pogrzebowego.
W ramach wizyty w pracowni terapeutycznej słuchaczki i opiekunowie podziwiali przepięknie wykonane aniołki z papierowej wikliny, wyklejanki, kwiaty, domki, butelki, kubki, ozdoby z bibuły, choinki, wazony i dzbanki stworzone pod czujnym okiem instruktorów.
Na zakończenie uczestnicy wyjazdu ponownie spotkali się z panią Ewą Smulik, która z przyjemnością odpowiadała na zadawane pytania. Poinformowała wszystkich, że koszt utrzymania pensjonariusza jest w całej Polsce jednakowy i wynosi 2740 zł miesięcznie. Wyjaśniła zgromadzonym, że chcąc umieścić osobę bliską w domu pomocy społecznej trzeba spełnić pewne wymagania formalne, zostaje ona przyjęta do DPS - u na podstawie decyzji kierującej i decyzji o odpłatności za pobyt wydanej przez ośrodki pomocy społecznej właściwe dla miejsca zamieszkania osoby kierowanej oraz decyzji o umieszczeniu wydanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Poddębicach.

 Ważną kwestią poruszoną podczas spotkania była także odpłatność za pobyt w domu pomocy społecznej, która pokrywana jest z dochodu mieszkańca (emerytury, renty lub zasiłku) do wysokości 70% pobieranego świadczenia. Pozostałe 30% po odliczeniu kosztów zakupu leków nierefundowanych otrzymują do ręki pensjonariusze i przeznaczają na własne potrzeby.
Słuchaczki Publicznej Szkoły Policealnej w Raciążu dowiedziały się, że Dom Pomocy Społecznej w Gostkowie działa w ramach Stowarzyszenia Nasz Dom zrzeszającego szesnastu członków, którzy w ramach wolontariatu zajmują się pisaniem projektów do PEFRONU, urzędu wojewódzkiego oraz innych instytucji w celu pozyskania środków na organizację imprez i przeprowadzenie koniecznych remontów i napraw. Zadaniem stowarzyszenia jest poszukiwanie sponsorów, zbieranie datków pieniężnych oraz pozyskiwanie pomocy w innej formie, np. w postaci produktów żywnościowych, takich jak mąka, olej i chleb. 
Po wizycie w Domu Pomocy Społecznej wszyscy udali się do uzdrowiska termalnego w Uniejowie położonego u podnóży średniowiecznego zamku. W chętnie odwiedzanym przez turystów ośrodku mogli wypocząć, zregenerować siły, a także poprawić swój stan zdrowia korzystając z ujęcia wód geotermalnych, bogatych w duże ilości składników mineralnych, wspomagających proces rehabilitacji oraz leczenia chorób układów: krążenia, ruchu, oddechowego, nerwowego i pokarmowego, a także łagodzących objawy schorzeń skórnych. Słuchaczki z przyjemnością zażywały kąpieli w leczniczych solankach korzystając z basenów pływackich, jacuzzi i zjeżdżalni. Zainteresowani przebywali także na tarasie wypoczynkowym, gdzie po rozłożeniu się na leżakach mogli rozpocząć opalanie.


O godzinie 1500 wszyscy udali się do restauracji. Tam przez godzinę spożywali posiłek, dzielili się wrażeniami oraz odpoczywali. Następnie o godzinie 1700  powędrowali do strefy saun, gdzie mogli się zrelaksować i wygrzać. Po wizycie w saunie uczestnicy wyjazdu chętnie korzystali z basenu lodowego dla ochłodzenia ciała, a następnie z gorącego basenu solankowego.

Słuchaczki i ich opiekunowie w dobrych humorach wrócili do domów, a autokarowa podróż sprzyjała wymianie życiowych doświadczeń, integracji oraz bliższemu poznaniu się wszystkich wycieczkowiczów. Był czas na dowcipy i wspólne pamiątkowe zdjęcia.
Wyjazd miał wymiar dydaktyczny. Słuchaczki poznały funkcjonowanie domu pomocy społecznej. Uświadomiono im, że w dzisiejszych czasach zaczyna brakować pielęgniarek, dlatego też niezastąpieni stali się opiekunowie medyczni. Uczestnikom wycieczki szkoleniowo – edukacyjnej wyjaśniono, że opiekun medyczny pełni bardzo ważną rolę w placówkach służby zdrowia, odpowiada za pielęgnację pacjentów (mycie, czesanie) oraz przeprowadza trening higieniczny, budżetowy, czystości i porządku.
Słuchaczki dowiedziały się, że w najbliższych latach można spodziewać się podwyżek dla opiekunów medycznych, którzy w placówkach takich jak dom pomocy społecznej nie muszą pracować w godzinach nocnych, otrzymują dodatkowe świadczenia w postaci premii świątecznych oraz trzynastą pensję, tak jak w innych instytucjach finansowanych z budżetu państwa.
Wszyscy zrozumieli, że warto kształcić się na kierunkach medycznych, takich jak: opiekun medyczny, opiekunka środowiskowa, opiekun osoby starszej, asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun w domu pomocy społecznej oraz terapeuta zajęciowy, gdyż są to zawody dające gwarancję pracy w przyszłości.
Wychodząc naprzeciw potrzebom lokalnego i globalnego rynku pracy Publiczna Szkoła Policealna w Raciążu w roku szkolnym 2017/2018 proponuje absolwentom szkół średnich rozpoczęcie edukacji na wspomnianych wcześniej kierunkach kształcenia. Dużym ułatwieniem jest to, że aby rozpocząć naukę w szkole nie trzeba mieć matury. Po ukończeniu wymarzonego kierunku i zdobyciu dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe z certyfikatem w języku angielskim absolwenci będą mogli dostać pracę nie tylko w Polsce, lecz także na terenie całej Unii Europejskiej. Warto skorzystać z tej szansy, gdyż jak mówi znane powiedzenie, nauka nie idzie w las tylko w nas, a wszechstronne wykształcenie jest gwarantem świetlanej przyszłości i satysfakcjonującego życia.
Wyjazd zorganizowany został z inicjatywy dyrektora szkoły, pana Andrzeja Nizielskiego, przy współpracy z kierownikiem szkolenia praktycznego, panem Łukaszem Palmowskim.