Szwecja

Podróże kształcą. Wyjazd szkoleniowo - edukacyjny do Szwecji 21 - 23 kwietnia 2017
Z myślą o słuchaczach Publicznej Szkoły Policealnej w Raciążu uczęszczających na kierunek technik turystyki wiejskiej w dniach 21-23 kwietnia 2017 roku zorganizowano wyjazd szkoleniowo-edukacyjny do Szwecji. Była to inicjatywa dyrektora, pana Andrzeja Nizielskiego, który postanowił połączyć przyjemne z pożytecznym umożliwiając swoim wychowankom poznanie piękna Karlskrony, jednej ze szwedzkich miejscowości wypoczynkowych i turystycznych oraz obejrzenie wielu imponujących zabytków. Rejs promem Stena Line był dla słuchaczy doskonałą okazją do integracji i przeżycia niezapomnianej przygody. Nie to jednak było najważniejsze. Głównym celem podróży zagranicznej było pogłębienie posiadanej już wiedzy z zakresu turystyki wiejskiej oraz zaliczenie części praktyk zawodowych dotyczącej pracy w biurze turystycznym. Słuchacze zobaczyli odległy zakątek świata, uczestniczyli w odprawie promowej, poznali plusy i minusy podróży morskiej, sposoby spędzania wolnego czasu na promie oraz wady i zalety turystyki pieszej i rowerowej. W czasie podróży towarzyszyli im: kierownik szkolenia praktycznego, pan Łukasz Palmowski, opiekun Katedry Turystyki, pani Marta Samoraj oraz nauczycielka języka angielskiego, pani Janina Jóźwiak.

W piątek, 21 kwietnia o godz. 1200uczestnicy wyjazdu wyruszyli w kilkugodzinną podróż autokarową do Gdyni. Minęła ona bardzo szybko. Podczas drogi był czas na załatwienie spraw organizacyjnych: zapoznanie słuchaczy z przydziałem pokojów, regulaminem oraz programem wyjazdu. Po dopłynięciu do portu w Gdyni, spotkaniu i rozmowie z przedstawicielami firmy Ebike Travel z Warszawy słuchacze turystyki wiejskiej mieli do wykonania dodatkowe zadanie. Musieli przetransportować na prom rowery elektryczne.
Zanim rozpoczął się kolejny etap wyjazdu szkoleniowego, podróż na drugi brzeg Bałtyku wszyscy przeszli odprawę promową, otrzymali bilety z kodem kreskowym, stanowiące jednocześnie karty otwierające kabiny noclegowe, czyli ,,pływające pokoje hotelowe. Po rozpakowaniu bagaży słuchacze i opiekunowie mogli chwilę odpocząć. Łatwo można było zauważyć, że kajuty były bardzo dobrze wyposażone, w każdej z nich znajdowały się piętrowe łóżka, gniazdka elektryczne, łazienki oraz dostęp do Internetu.

 Mimo zmęczenia mało kto skorzystał z wypoczynku. Większość spragnionych wrażeń słuchaczy postanowiła zwiedzić prom, restauracje, bary, sklepy - kupowali pamiątki i zawierali nowe znajomości doskonale wykorzystując czas wolny. Dla wielu z nich był to wyjazd życia, marzenie, które w końcu się spełniło. Rejs promem w komfortowych warunkach stanowił prawdziwą atrakcję. Słuchacze z przyjemnością korzystali z okazji zobaczenia Gdyni, a potem całego Trójmiasta od strony morza, podziwiali błękit Bałtyku, spacerowali po pokładzie przy blasku księżyca oraz oddychali morskim powietrzem.


 Wieczorem, o godz. 1930 słuchacze wraz z nauczycielami wzięli udział w obowiązkowym szkoleniu organizacyjno – edukacyjnym przeprowadzonym przez przedstawicieli firmy Ebike Travel, którzy szczegółowo omówili plan pobytu w Karlskronie w dniu następnym. Słuchaczom przypomniano o właściwym stroju na rowery oraz konieczności zaopatrzenia się w wodę i ciepłe ubrania na wypadek niekorzystnych warunków pogodowych. Zapoznano ich także z tajnikami pracy pilota i przewodnika turystycznego, jego obowiązkami i odpowiedzialnością oraz przybliżono zasady właściwej organizacji wycieczek. Głównym celem wyjazdu było umożliwienie słuchaczom zaliczenia części praktyk zawodowych w zakresie pracy w biurze turystycznym. Poinformowano ich o trudnym i wymagającym dużego zaangażowania zadaniu, które przed nimi postawiono. Chcąc uzyskać wpis do indeksu musieli oni wziąć udział w grze turystyczno-sportowej polegającej na dotarciu do zaznaczonych na mapie punktów.

To jednak nie jedyna atrakcja, jaka czekała tego dnia młodych podróżników. Zaprawieni w podbojach tanecznych mogli wziąć udział w nocnej dyskotece odbywającej się w przestronnej sali z centralnie umieszczonym parkietem, widokiem na morze, obszernym barem, sceną i nowoczesnym sprzętem audiovideo. Wspólna zabawa była świetnym sposobem na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu i rozładowanie nagromadzonych emocji.
Kolejny dzień wyprawy rozpoczął się pysznym, kalorycznym śniadaniem w formie szwedzkiego bufetu w barze turystycznym. Niezwykle ważne było, by zregenerować siły. Po zejściu na ląd wszyscy udali się do terminalu promowego, gdzie umieścili swoje bagaże w specjalnie przygotowanych do tego celu skrytkach. Energii i zapału nie mogło zabraknąć, gdyż na uczestników wyjazdu czekała wspaniała przygoda.
Po zejściu na ląd rozpoczęła się gra turystyczno – sportowa. Następnie słuchacze podzieleni zostali na pięć siedmioosobowych grup. Każda z nich otrzymała kopertę zawierającą zadanie do wykonania, mapę i telefon kontaktowy. 
 Musieli rozwiązać zagadkę, żeby trafić do wyznaczonego punktu. Tam dostawali kolejną zagadkę. Po dotarciu do czterech zaznaczonych na mapie miejsc i rozwiązaniu czterech zagadek słuchacze dotarli w końcu do celu głównego wyprawy – pomnika króla Karola VI znajdującego się w centrum Karlskrony. Słuchacze turystyki wiejskiej mieli do pokonania 30 km. Wyznaczoną trasę musieli przejść, przejechać rowerami z napędem elektrycznym i przepłynąć promem miejskim.


 Przeprawa na Aspo, jedną z najbardziej malowniczych wysp archipelagu Karlskrony, słynącą z charakterystycznych drewnianych, kolorowych domków letniskowych wybudowanych z myślą o zagranicznych turystach, którzy latem chętnie spędzają tam urlopy była bardzo interesująca. Trzydziestominutowy rejs umożliwiał obejrzenie zabytkowego miasta od strony morza. Oczom słuchaczy ukazywały się przepiękne, malownicze widoki. Wyglądając przez okno, można było dostrzec Stumholmen z Muzeum Marynarki Wojennej i Bastionem Kungshall, port wojenny i wyspę Lindholmen z zabudowaniami starej stoczni, a także wysepkę Godnatt z XIX-wieczną wieżą artyleryjską, obecnie wykorzystywaną jako latarnia morska.

 Rowerowa wycieczka dawała możliwość podziwiania urokliwych miejsc, trenowania własnych umiejętności i sprzyjała poprawie kondycji osób, które dawno nie uprawiały tego popularnego w Szwecji sportu.

Po zakończeniu gry miejskiej, około godziny 1730 uczestników wyjazdu czekała kolejna odprawa -  czas powrotu na prom i udania się w podróż powrotną do Polski. Po ulokowaniu się w przydzielonych kabinach można było chwilę odetchnąć. Następnie słuchacze i opiekunowie udali się na spotkanie z organizatorami wyjazdu podsumowujące zrealizowany program praktyk zawodowych oraz mające na celu przeprowadzenie szkolenia dotyczącego zasad pracy biura turystycznego. Był to doskonały moment na podsumowanie wyprawy, pytania do pracowników biura podróży, dzielenie się przemyśleniami, wyrażanie własnych opinii oraz wyciąganie wniosków na przyszłość.

Dzień pełen wrażeń zakończyła kolacja, a najbardziej wytrwali turyści mogli udać się na kolejną wieczorną dyskotekę na środku morza.
W niedzielny poranek, po dopłynięciu do portu w Gdyni i wykwaterowaniu z kajut słuchacze wybrali się w autokarową podróż do Raciąża. Podczas drogi powrotnej omawiany był cały wyjazd. Był czas na dzielenie się wrażeniami, wyciąganie wniosków oraz dyskusje na temat atrakcji turystycznych Szwecji i Polski, co było kolejną, ciekawą lekcją dla kandydatów na technika turystyki wiejskiej.
Wyjazd szkoleniowo–edukacyjny był bardzo ciekawą formą zaliczenia części praktyk zawodowych umożliwiającą poznanie specyfiki pracy w biurze podróży. Słuchacze kierunku technik turystyki wiejskiej w praktyce przekonali się, na czym polega praca przewodnika podczas organizacji wycieczek, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Uświadomili sobie, że nie da się wszystkiego zaplanować i przewidzieć, bardzo często pojawiają się jakieś niespodziewane wydarzenia powodujące opóźnienia w terminach przyjazdów, odjazdów, zdarzają się awarie sprzętu, który nie jest niezawodny, a i pogoda potrafi zaskakiwać, dlatego planując wycieczkę należy być przygotowanym na wszelkie ewentualności, wyposażonym w ubrania na zmianę oraz żywność i napoje, gdyż w podróży, tak jak w życiu, wszystko jest możliwe.
Podsumowując można stwierdzić, że rejs promem Stena Line do Szwecji należy zaliczyć do bardzo udanych i kształcących. Przeżycia z podróży są bardzo wartościowe, a wiedza poparta doświadczeniem z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich słuchaczy.
Wyjazd szkoleniowo–turystyczny zorganizowany został przy współpracy z firmą Ebike Travel specjalizującą się w organizacji turystyki na rowerach elektrycznych. Oby więcej takich podróży i niezapomnianych wrażeń.