Udział pracowników i dyrekcji Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Raciążu w seminarium z zakresu turystyki wiejskiej


Dwudziestego drugiego lipca 2016 roku na sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji im. Ryszarda Kaczorowskiego w Raciążu odbyło się seminarium podczas którego poruszano zagadnienia z turystyki wiejskiej.
Uczestniczyli w nim także pracownicy naszej szkoły, nauczycielka przedmiotów zawodowych na kierunku turystyka wiejska, pani Hanna Szałkowska, kierownik kształcenia praktycznego, pan Łukasz Palmowski oraz pani Anna Wagner i pan Marcin Ciarkowski. Towarzyszył im także dyrektor, pan Andrzej Nizielski, który mimo wielu obowiązków znalazł czas na udział w spotkaniu.
W ramach szkolenia zgromadzeni wysłuchali dwóch interesujących wykładów wygłoszonych przez pracowników Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poświętnem, panie: Iwonę Wronkowską (Od agroturystyki do turystyki wiejskiej) i Zenonę Szostek (Promocja i ochrona produktów regionalnych i tradycyjnych). Zebrani na sali widowiskowej mieszkańcy Raciąża i okolic dowiedzieli się co to są produkty tradycyjne, czym się wyróżniają i w jaki sposób są wytwarzane. Poznali pojęcia takie jak: tradycyjna nazwa pochodzenia, chronione oznaczenie geograficzne, gwarantowana tradycyjna specjalność, przepisy prawne dotyczące produkcji żywności oraz sposoby ochrony polskich produktów rolnych zarejestrowanych w Unii Europejskiej. Uczestnikom spotkania szczegółowo wyjaśniono czym jest system rejestracji i ochrony nazw produktów oraz zapoznano ich z aktualną listą produktów zarejestrowanych w UE. W trakcie wykładu dowiedzieli się oni czym jest krajowy system znakowania produktów regionalnych jakość tradycji, kto decyduje o nadaniu znaku jakość tradycja, poznali sieć dziedzictwa kulinarnego Mazowsza oraz  polskie regulacje prawne dotyczące produktów regionalnych i tradycyjnych.
Podczas seminarium zwrócono także uwagę na polską listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zawierającą 1570 wyrobów wśród których znalazły się sery (kozi ser twarogowy suszony, ser ziemny z Kornicy), mięsa (polędwica kurpiowska, polędwiczki wędzone podsuszane, pasztet z Sobień Jezior, perliczki z Grabiny Radziwiłłowskiej, kapłon staropolski, kiełbasa palcówka), ryby (śledzie w oleju), warzywa i owoce (jabłka grójeckie, czosnek latowicki, papryka przytycka, marmolada z antonówek), ciasta i słodycze (sójka mazowiecka, pańska skórka, fefernuchy), oleje i tłuszcze (olej lniany tłoczony na zimno, masło z kwaśniej śmietany, masło śmietankowe z Radziwiłłowa, mazowieckie masło klarowane, gotowe dania i produkty (czarnina z Mchowa, naleśniki starokornickie), napoje (nalewka wiśniowa Zakroczymska, piwo z Ciechanowa).
W drugiej części spotkania, pani Iwona Wronkowska zapoznała zgromadzonych z pojęciami agroturystyki i turystyki wiejskiej zwracając uwagę na kategoryzację wiejskiej bazy noclegowej – dobrowolna ocene obiektów turystyki wiejskiej przeprowadzana przez licencjonowanych inspektorów, której celem jest podnoszenie jakości usług świadczonych przez gospodarstwa agroturystyczne. Przybliżyła zebranym przepisy prawne dotyczące funkcjonowania gospodarstw agroturystycznych oraz obiektów turystyki wiejskiej, skupiając się na składnikach turystyki wiejskiej (zakwaterowaniu urządzeniach, atrakcyjnych formach spędzania czasu wolnego, usługach) oraz formy turystyki wiejskiej popularne na Mazowszu i w całym kraju. Uczestnicy wykładów dowiedzieli się, czym są zagrody edukacyjne, których celem jest zapewnienie atrakcji dla dzieci i młodzieży, poprawa relacji społeczeństwa z rolnictwem oraz promocja aktywnego stylu życia i zdrowych nawyków żywieniowych.
Obecnym na sali widowiskowej lokalnego ośrodka kultury mieszkańcom Raciąża i okolic uświadomiono, jak wiele korzyści przynosi przebywanie w zagrodach  edukacyjnych, gdzie nie tylko najmłodsi, lecz także osoby dorosłe mogą przekonać się jak działało gospodarstwo dawniej i jak funkcjonuje dziś, zobaczyć jak powstaje żywność, jak wygląda produkcja roślinna, zwierzęca, przetwórstwo płodów rolnych. Istnieje możliwość poznania dziedzictwa kulturowego polskiej wsi, obejrzenia rękodzieła, zapoznania z tradycyjnymi zawodami, zabudowaniami gospodarskimi: stodoła, obora, kurnik, szopa, sposobami karmienia i pielęgnowania zwierząt: koni, drobiu, psów i wielu innych.
Uczestnicy seminarium poznali korzyści związane z prowadzeniem działalności agroturystycznej takie jak: zachowanie dziedzictwa kulturowego wsi, uzyskanie dodatkowego dochodu, przedłużenie sezonu, promocja gospodarstwa oraz urozmaicenie codziennego życia. Dowiedzieli się, jak właściwie wypełnić wniosek i zarejestrować wytwarzane przez siebie produkty. W trakcie warsztatów był czas na integrację i pracę w grupach. Zebrani mieli możliwość pochwalenia się znanymi sobie recepturami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie w ich własnych domach. Zachęcono ich do rejestrowania wytwarzanych przez siebie produktów i brania udziału w konkursach z nagrodami.
Uczestnictwo pracowników Publicznej Szkoły Policealnej w Raciążu w konferencji przyczyniło się do pogłębienia ich wiedzy z turystyki wiejskiej. Nauczyciele uczący na tym kierunku z pewnością wykorzystają ją na zajęciach zachęcając słuchaczy do zakładania gospodarstw agroturystycznych oraz promowania produktów regionalnych i tradycyjnych na terenie kraju i całej Unii Europejskiej. Była to doskonała okazja do promocji naszej szkoły w lokalnym środowisku poprzez rozdawanie ulotek z szeroką ofertą kształcenia. Dla uczestników spotkania przygotowany był smaczny poczęstunek w postaci regionalnych potraw, bigosu, wędlin, serów, pieczywa i wielu innych produktów. Udział w seminarium był inicjatywą dyrektora szkoły, pana Andrzeja Nizielskiego.