III Jarmark Raciąski


2 i 3 lipca 2016 roku na Placu Adama Mickiewicza i w Małym Parku odbył się III Jarmark Raciąski. Na rozstawionych w parku stoiskach wystawienniczych nie brakowało produktów regionalnych, rękodzieła, pamiątek, żywności ekologicznej, staroci, pieczywa, słodyczy, roślin ozdobnych, owoców, warzyw,  nalewek, miodów, ręcznie zdobionej biżuterii, gadżetów z wikliny, porcelanowych ozdób,  wyrobów ze szkła artystycznego, tradycyjnych alkoholi, polskich win, piw ekologicznych, wędlin, kiełbas oraz przepysznych domowych wypieków.

Na straganach można było nabyć ręcznie haftowane serwetki, wiklinowe koszyki, kwiaty, przepięknie zdobione poduszki, figurki, zabawki, ubrania, torby, buty, przybory szkolne, obrazy, wisiorki,  balsamy, kosmetyki, dżemy bez cukru, konfitury, chałwy, kwiaty  z drewna, herbaty, zioła, kamienie naturalne, oscypki z grilla i góralskie wódki regionalne w kieliszkach. Zwiedzający mieli możliwość skosztować produktów firmy Polmlek: serków, jogurtów, kefirów i wielu innych w ramach darmowej degustacji.
Organizatorzy dwudniowej imprezy nie zapomnieli także o najmłodszych zapewniając im szereg atrakcji w sektorze zabaw dla dzieci. Mogły one skorzystać z dmuchanych zabawek, zjeżdżalni, pojeździć na karuzeli, popływać w dmuchanych, przezroczystych bańkach oraz wziąć udział w warsztatach prowadzonych przez członków Stowarzyszenia Twórców Ziemi Płońskiej ,,Art. Płona”, malując widoki na talerzykach i rysując. Dzieci miały możliwość zaopatrzenia się w różnorodne zabawki: motyle, wiatraczki, maskotki, baloniki kupując je na rozlokowanych na Placu Mickiewicza kramach.
Przez cały czas trwania imprezy przewidziane były także dodatkowe atrakcje: animacje, degustacje regionalnych potraw, warsztaty związane z tradycyjnymi zawodami, pokazy  obrzędów, tradycji, sztuki ludowej oraz gry i zabawy. W trakcie III Jarmarku Raciąskiego nie zabrakło konkursów, m.in. „Ginące zawody”, a  wykonane figury z drewna zostały wystawione w miejskim parku, tak aby przemierzający alejki mieszkańcy Raciąża i okolic mogli je podziwiać. Artyści - rzeźbiarze prezentowali publicznie swoje umiejętności, a efekty ich pracy wzbudzały zachwyt. Goście z zainteresowaniem przyglądali się jak powstają poszczególne figury.
W  niedzielę, trzeciego lipca odbył się również konkurs „Zapominane zwyczaje” w którym wzięło udział kilka teatrów ulicznych, wystawiających plenerowe spektakle dla dzieci i dorosłych. Wśród nich była także Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy, której honorowymi członkami są dziennikarze, kompozytorzy, aktorzy, artyści, samorządowcy i zwykli ludzie protestujący przeciwko wojnie i agresji militarnej na świecie poprzez wcielanie się w represjonowaną ludność cywilną.
Przez dwa dni uczestnicy jarmarku mogli podziwiać wystawy fotograficzne lokalnych artystów: ks. Zbigniewa Kluby i pana Jana Chądzyńskiego przedstawiające historię Raciąża i okolicznych miejscowości oraz spotkać się z ich autorami. Na straganach można było kupić artykuły żywnościowe: burgery, frytki, zakręcone ziemniaki na patyku, gorące kanapki, słodkości: lody, watę cukrową, gofry oraz napoje: wodę mineralną, colę, kawę i herbatę.
W ciągu dwóch dni zaplanowanych było wiele występów artystycznych. Odbyły się koncerty zespołów takich jak: Golec uOrkiestra, Horpyna, Niespodzianka Pana Janka, Robert El Band. Nie brakowało animacji scenicznych, konkursów, prezentacji grup działających przy MCKSiR oraz zaproszonych laureatów I Przeglądu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. Na scenie z przygotowanym przez siebie repertuarem wystąpiły także kluby seniora z gminy Raciąż. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty żonglerskie z teatrem TUP – TUP, interaktywny spektakl teatralny dla dzieci ,,Trzej muszkieterowie'' w wykonaniu Teatru Wariacja oraz spektakl Teatru Ognia Widmo.
W tym niezwykłym wydarzeniu wzięli udział także uczniowie, pracownicy i słuchacze naszej szkoły. Na specjalnie przygotowanym stoisku rozdawaliśmy ulotki, zachęcając  uczestników jarmarku do zapoznania się z ofertą edukacyjną i przyszłościowymi kierunkami kształcenia proponowanymi słuchaczom Publicznej Szkoły Policealnej w Raciążu w roku szkolnym 2016/2017. Zainteresowanym opowiadaliśmy o naszej placówce oświatowej proponując rozpoczęcie nauki na nowo otwieranym kierunku: technik energetyki odnawialnej, wyjaśniając przy tym, jakie korzyści i  perspektywy wynikają z posiadania tego rodzaju wykształcenia.
Wspominaliśmy także o kierunkach medycznych, których absolwenci mogą bez większego trudu znaleźć zatrudnienie na lokalnym runku pracy, m.in. w Centrum Medycznym Grupa Zdrowie w Kraszewie – Czubakach, gdzie pracuje wielu byłych słuchaczy naszej szkoły. 
Udział w III Jarmarku Raciąskim sprzyjał integracji Zespołu Szkół STO w Raciążu z lokalnym środowiskiem, a w szczególności z Urzędem Miejskim, gdyż drugiego dnia wystawialiśmy się na wspólnym stoisku. Był czas na rozmowy między pracownikami i nawiązanie nowych przydatnych w przyszłości kontaktów. Odwiedziło nas wielu uczniów zainteresowanych proponowaną przez nas ofertą kształcenia oraz osób dorosłych – być może wielu z nich rozpocznie w przyszłości naukę w naszej szkole. Na nasze stoisko zawitała także grupa wystawców oraz członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Raciążu, spośród których dwóch aktualnie pobiera naukę w Społecznym Liceum Ogólnokształcącym dla młodzieży. Promocją Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Raciążu  zajęli się nauczyciele i inni pracownicy: kierownik szkolenia praktycznego, pan Łukasz Palmowski, pani Anna Wagner i pan Marcin Ciarkowski. Spośród uczniów reklamować swoją szkołę zdecydowała się również licealistka, Julia Radomska, która mimo sezonu wakacyjnego poświęciła swój wolny czas, aby opowiadać o szkole w której już od roku pobiera naukę, angażując się jednocześnie w działalność społeczną w ramach wolontariatu na rzecz niepełnosprawnych dzieci z Fundacji Odzyskać Radość działającej przy Centrum Medycznym Grupa Zdrowie w Kraszewie – Czubakach. Na stoisku naszej szkoły gościnnie pojawił się także dyrektor, pan Andrzej Nizielski, wicedyrektor, pan Włodzimierz Kosiorek oraz nauczycielka prowadząca zajęcia na kierunku technik turystyki wiejskiej, pani doktor inż. Hanna Szałkowska.
Naszą szkołę godnie reprezentowała słuchaczka otwartego w poprzednim roku szkolnym kierunku medycznego: terapeuta zajęciowy. Występując na scenie, Milena Marciniak zaprezentowała publiczności swoje umiejętności wokalne w ramach projektu międzypokoleniowego ,,Każdy śpiewa”. Duże zainteresowanie i podziw u zebranych przed Urzędem Miejskim mieszkańców Raciąża i okolic wzbudził jej wspólny występ z instruktorką śpiewu z Miejskiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji w Raciążu, panią Iwoną Wronkowską. Wspomniane panie poderwały publikę do tańca wykonując popularne przeboje: Długa Noc, Sexapeal, Gdzie Ci mężczyźni.
Swoim talentem pochwaliła się także Amelka, ośmioletnia córka naszej słuchaczki podczas solowego występu. Wykonując utwory:  Papuga z dziobem na kłodkę i Zuzia lalka nieduża pokazała, że także posiada umiejętności wokalne, które z pewnością odziedziczyła po mamie. Może być dumą zarówno dla niej, jak i dla swojej instruktorki, pani Iwony Wronkowskiej, która udziela jej lekcji śpiewu.

Trzeci Jarmark Raciąski zorganizowany przy współudziale Miejskiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji, Gminy Miasto Raciąż oraz Gminy Raciąż odbył się pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju Rolnictwa i Wsi, Marszałka Województwa Mazowieckiego i Wojewody Mazowieckiego.