Zakończenie roku Opiekun medyczny oraz Technik turystyki wiejskiej

Pożegnania nadszedł czas ... Zakończenie roku słuchaczy opiekuna medycznego i technika turystyki wiejskiej
Kończąc liceum ogólnokształcące, wielu młodych ludzi zastanawia się nad wyborem dalszej drogi życiowej i ścieżki edukacyjnej, którą chcieliby podążyć w przyszłości. W dzisiejszych czasach jest to decyzja bardzo trudna, wymagająca głębokiego zastanowienia, gdyż zdobycie odpowiednich kwalifikacji ułatwia znalezienie dobrze płatnej pracy zapewniającej odpowiedni standard  życia.
Priorytetową sprawą jest uzyskanie gruntownego wykształcenia i właściwe przygotowanie merytoryczne i praktyczne do wykonywania przyszłych obowiązków służbowych. Nie byłoby to możliwe bez wytężonej pracy pedagogów – pasjonatów, znakomitych specjalistów w swojej dziedzinie, sumiennie realizujących stawiane sobie cele, dla których przekazywanie wiedzy jest prawdziwą przyjemnością, a nie tylko przykrym obowiązkiem. Dzięki takim właśnie nauczycielom poświęcającym każdą wolną chwilę na dokształcanie,  z przyjemnością dzielącym się swoim doświadczeniem i umiejętnościami zdobytymi na szkoleniach i podczas wieloletniej pracy zawodowej kolejna grupa absolwentów opiekuna medycznego (17 osób) i turystyki wiejskiej (36 osób) opuściła mury naszej placówki oświatowej.
Wszyscy absolwenci opiekuna medycznego mają za sobą zdany egzamin pisemny (teoretyczny) w formie elektronicznej. W czerwcu przystąpili także do praktycznego, państwowego egzaminu z kwalifikacji Z. 04 (świadczenie usług opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej), który odbył się w siedzibie naszej szkoły i również poszedł im bardzo dobrze.
Absolwenci turystyki wiejskiej zdali egzamin pisemny w formie elektronicznej z kwalifikacji T.7 (Prowadzenie działalności turystycznej na obszarach wiejskich) oraz T.8 (Prowadzenie gospodarstwa agroturystycznego). W czerwcu przystąpili do państwowego egzaminu praktycznego, którego wynik poznają pod koniec sierpnia.
W tym roku uroczyste zakończenie roku szkolnego, po raz pierwszy odbyło się w Restauracji Magia Smaku państwa Guzowskich. Był to strzał w dziesiątkę. Wspaniała atmosfera, urzekający wystrój sali, miła obsługa, a także przepyszne jedzenie sprawiły, że impreza  przeszła do historii, jako niezwykle udana i na pewno na zawsze zapadnie wszystkim w pamięci.
Przyszedł czas podziękowań i pożegnań, moment niezwykle wzruszający i skłaniający do refleksji. Swój wielki dzień miała dyrekcja, nauczyciele, a przede wszystkim tegoroczni absolwenci, których dwuletnia praca i wytrwałość w zdobywaniu wiedzy została doceniona i odpowiednio nagrodzona – dyplomami i wyróżnieniami.
Gospodarzem uroczystości, był jak co roku dyrektor, pan Andrzej Nizielski, który mimo upału tryskał energią. Radością, optymizmem i pogodą ducha zaraził wszystkich swoich wychowanków, którzy z przyjemnością słuchali jego wystąpienia pełnego ciepłych, serdecznych słów oraz okolicznościowych żartów.  Powitał serdecznie zaproszonych gości: wicedyrektora, pana Krzysztofa Kuskowskiego, przewodniczącego Rady Gminy, pana Jarosława Jaworskiego, panią kierownik Centrum Medycznego Grupa Zdrowie w Kraszewie – Czubakach, Monikę Stępińską, koordynatora do spraw medycznych, panią Lidię Bieńkowską, Radę Pedagogiczną (panią Martą Samoraj, panią Hannę Szałkowską, panią Marzenę Szczechowicz, panią Iwonę Drążkiewicz, panią Teresę Piechnę,  pana Daniela Kolczyńskiego, pana Łukasza Palmowskiego), a przede wszystkich bohaterów tej uroczystości,  słuchaczy Publicznej Szkoły Policealnej w Raciążu dla których zamykał się niezwykle ważny etap w życiu.
W dalszej części swojego wystąpienia, pan dyrektor zwrócił się do tegorocznych absolwentów, podkreślając ich bardzo dobry wynik z części teoretycznej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe, zdawanego na platformie e-learningowej:
Gratuluje Wam tego sukcesu. Gratuluje ukończenia szkoły, co nie było rzeczą łatwą. Możecie być szczęśliwi. Zdobyliście cenne wykształcenie, kwalifikacje, które przydadzą wam się w przyszłej pracy zawodowej - mówił
 Jesteście filarem tej szkoły. Szczególnie kierunki medyczne, na które jest obecnie największe zapotrzebowanie.  – kontynuował swoją wypowiedź. Być może kiedyś sami będziemy potrzebować Waszej pomocy, ale mam nadzieję, że nie nastąpi to tak szybko  – zażartował na koniec.
Wiele ciepłych słów z ust dyrektora padło także pod adresem nauczycieli, będąc nagrodą za ich ciężką, ale jakże owocną pracę oraz ogromny trud włożony w przygotowanie słuchaczy do egzaminów zawodowych. Podkreślił on także ogromne zasługi pracowników i kierownictwa Centrum Medycznego Grupa Zdrowie w Kraszewie – Czubakach, jednego z najlepszych ośrodków opieki długoterminowej w kraju, dziękując za umożliwienie słuchaczom odbywania praktyk zawodowych i stwarzanie nowych miejsc pracy, także dla absolwentów naszej szkoły.
Kolejnym punktem programu było wystąpienie kierownika praktyk zawodowych, pana Łukasza Palmowskiego, który odczytał podziękowania w imieniu dyrektora i całej Rady Pedagogicznej. W pięknych, podnoszących na duchu słowach pogratulował on ukończenia szkoły absolwentom opiekuna medycznego, podkreślając osiągnięte przez nich dobre i bardzo dobre wyniki kształcenia będące świadectwem dojrzałości, wytrwałości, odpowiedzialności oraz zaangażowania w wykonywanie obowiązków szkolnych. Powiedział między innymi:
Drodzy Absolwenci! Pragniemy życzyć wszystkim wyruszającym w kolejny etap życiowej wędrówki, aby nigdy nie zwątpili w swoje umiejętności, aby prawda i piękno były wyznacznikami ich drogi, aby nie bali się miłości i umieli czerpać z życia wszystko, co najlepsze. Wierzymy, że świetne przygotowanie praktyczne oraz wiedza teoretyczna zdobyta w naszej szkole pomoże Państwu rozwijać swoje umiejętności w nowo zdobytym zawodzie, a wiedza o Państwa sukcesie tchnie wiarę w innych, że jest on możliwy i dostępny dla wszystkich, że jest powodem do dumy, że inspiruje do dalszego rozwoju. Powodzenia!.
Mnóstwo krzepiących słów usłyszeli również absolwenci turystyki wiejskiej, które w imieniu dyrekcji i Rady Pedagogicznej skierowała do nich nauczycielka, pani Marta Samoraj, nie kryjąc wzruszenia związanego z koniecznością pożegnania grupy, którą miała przyjemność przygotowywać do egzaminu zawodowego i z którą spędziła dużo czasu podczas wyjazdów edukacyjnych będących niezapomnianym przeżyciem, okazją do wymiany poglądów i nawiązania nowych kontaktów:
Dziś odchodzicie stąd dojrzalsi, gotowi do rozpoczęcia nowego etapu życia. Nieważne, gdzie przyjdzie Państwu spędzić resztę życia. Każdy z Państwa pójdzie zapewne w swoją stronę, zajmie się czymś innym. Nikt nie wie, co będzie w przyszłości. Może tak się zdarzyć, że już nigdy się nie spotkamy, dlatego powinni Państwo pamiętać o tym, co było. Nie wolno Państwu zapomnieć o chwilach spędzonych razem, o przyjaźniach, które udało się Państwu zawrzeć. Z całego serca życzę, aby Państwo z uśmiechem i wysoko uniesionym czołem pokonywali wszelkie pojawiające się przeszkody, dzielnie znosili wszelkie próby losu i zawsze z powodzeniem zagłębiali się w wielką księgę nauki.
W dalszej kolejności zabrał głos przewodniczący Rady Gminy, pan Jarosław Jaworski chwaląc dyrektora, pana Andrzeja Nizielskiego za stworzenie, wieloletnie prowadzenie oraz kreatywne zarządzanie nieustannie rozwijającą się placówką oświatową otwartą na potrzeby słuchaczy, elastyczną i dostosowującą się do wszelkich obserwowanych zmian na rynku pracy.
Oprócz szczerych życzeń skierowanych do absolwentów i słów pożegnań nie mogło zabraknąć nagród dla uczniów wyróżniających się w nauce, którzy otrzymali listy gratulacyjne z podziękowaniami i płyty z pamiątkowymi zdjęciami ze wspólnych wyjazdów szkoleniowo – edukacyjnych.

 To moment najbardziej oczekiwany. Było wiele emocji, uśmiechów oraz łez. Absolwenci, pełni uznania dla pracy nauczycieli, ofiarowali im kosze pełne kwiatów i słodyczy, dziękując za wspólnie spędzone chwile, wsparcie, cierpliwość i wyrozumiałość.
W trakcie uroczystego zakończenia roku, kadra pedagogiczna wykładająca na kierunkach: opiekun medyczny i technik turystyki wiejskiej otrzymała z rąk absolwentów kosze pełne kwiatów i słodyczy w podziękowaniu za wspólnie spędzone chwile, wsparcie, cierpliwość i wyrozumiałość oraz rzetelne przygotowanie do egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe. Pamiątkowymi certyfikatami za działalność społeczną i pracę w wolontariacie uhonorowani zostali pracownicy Publicznej Szkoły Policealnej w Raciążu: kierownik szkolenia praktycznego, pan Łukasz Palmowski i nauczycielka przedmiotów zawodowych, pani Marta Samoraj, których zaangażowanie zostało zauważone i docenione.
Po części oficjalnej dla zaproszonych gości, kadry pedagogicznej oraz słuchaczy przygotowany był smaczny poczęstunek. Na zastawionych stołach nie zabrakło pysznego rosołu, dań na gorąco, smakowitych ciast oraz napojów.
Można było miło spędzić czas w gronie znajomych, wymienić się życiowymi doświadczeniami oraz porozmawiać o planach na przyszłość. Wspólne zakończenie roku dwóch kierunków kształcenia umożliwiało poznanie nowych, ciekawych ludzi, z którymi w innych okolicznościach nie byłoby dane się spotkać. Wszystkim absolwentom gratulujemy bardzo dobrych ocen, a nauczycielom dziękujemy za zaangażowanie i profesjonalizm. Życzymy kolejnych owocnych lat pracy, sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym, aby aktywna i twórcza postawa znajdowała uznanie w oczach przyszłych uczniów oraz była źródłem osobistej satysfakcji, a na Waszych twarzach zawsze gościł uśmiech, a w sercu zadowolenie i radość.
Serdecznie dziękujemy  za owocną współpracę, panu dyrektorowi Poradni Rodzinnej Grupa Zdrowie, doktorowi Arkadiuszowi Chmielińskiemu, pani kierownik Monice Stępińskiej, pani koordynator do spraw medycznych Lidii Bieńkowskiej, a także pozostałym pracownikom zakładu. Jesteśmy pod ogromnym, pozytywnym wrażeniem Państwa zaangażowania w wykonywane obowiązki, co przełożyło się na bardzo dobre wyniki w nauce naszych absolwentów. Dziękujemy za otoczenie słuchaczy troskliwą opieką, życzliwość otwarcie i chęć dzielenia się wszechstronną wiedzą teoretyczną i praktyczną ze słuchaczami naszej szkoły nauczenie empatycznego podejścia do drugiego człowieka, umożliwienie zdobycia doświadczenia i umiejętności, które z pewnością wykorzystają oni w przyszłej pracy zawodowej. Wsparcie Państwa umożliwiło młodym ludziom zapoznanie się z pracą opiekuna od strony praktycznej, zwiększając jednocześnie poziom zawodowych kompetencji i przyczyniając się  do profesjonalizacji procesu kształcenia.
Bardzo dobre wyniki egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe wśród absolwentów Publicznej Szkoły Policealnej w Raciążu są również zasługą Rady Pedagogicznej, najlepszym dowodem na to, że codzienny trud podejmowany przez nauczycieli z naszej szkoły i rzetelne przygotowywanie się do prowadzonych zajęć i konsultacji opłaciły się. Dziękujemy wszystkim razem i każdemu z osobna za pomocną dłoń wyciąganą do naszych słuchaczy w chwilach zwątpienia, za chwile wsparcia, podtrzymania na duchu oraz za dar najpiękniejszy, za wiedzę i serce, których nigdy Państwu nie brakowało. To właśnie dzięki Państwu mury Publicznej Szkoły Policealnej w Raciążu opuściła kolejna grupa absolwentów – wyruszyła w dalszą drogę wzbogacona o nowe doświadczenia i potrzebną w życiu wiedzę.
Drodzy absolwenci! Wierzymy, że zapamiętają Państwo lata spędzone w szkole, wykorzystując zdobytą wiedzę do realizacji stawianych sobie celów i osiągnięcia życiowego sukcesu. Niech Państwo pamiętają! Sukces to nie pieniądze, czy wyróżnienia, nie wysokie stanowiska. Sukces to śmiać się często i serdecznie, zdobyć szacunek ludzi inteligentnych i sympatię dzieci - to znaczy odnieść sukces.. Tego z całego serca Państwu życzymy! Powodzenia!
Najlepsze wyniki w dwuletnim cyklu kształcenia osiągnęli:
Opiekun medyczny:
 Woźnicka Jolanta Jadwiga (średnia 4,92)
  Szerszeniewska Katarzyna (średnia 4,83)
 Kopczyńska Renata (średnia 4,83)
Technik turystyki wiejskiej:
 Chorzewski Marek (średnia 5.0)
 Pierścieniak Katarzyna (średnia 4,89)
 Bońkowska Paulina (średnia 4,89)
Charzyński Łukasz (średnia 4,78)D
obies Karolina (średnia 4,78)
  Rakoczy Elżbieta (średnia 4,78
Sobiecki Andrzej (średnia 4,78)
  Gajewska Iwona (średnia 4,78)
  Zwolińska Aleksandra (średnia 4,78)
  Kurkowska Marzena (średnia 4,78)
  Komorowska Justyna (średnia 4,78)
  Więcław Małgorzata Rozalia (4,78)
Serdecznie dziękujemy nauczycielom uczącym na kierunkach opiekun medyczny i technik turystyki wiejskiej. Niech Państwo pamiętają! Sukces absolwentów Publicznej Szkoły Policealnej w Raciążu jest także Państwa sukcesem! Gratulujemy wytrwałości!
Wśród Państwa są:
Opiekun medyczny:
  mgr Iwona Drążkiewicz
mgr Edyta Obrębska 
 mgr Maria Teresa Piechna
 mgr Marzena Szczechowicz
 mgr Maria Koźluk
 mgr Sylwia Nowacka
 mgr Łukasz Palmowski
  mgr inż. Krzysztof Kuskowski
Technik turystyki wiejskiej:
 mgr Agnieszka Ampuła
  mgr Monika Czyżyk
mgr inż. Daniel Kolczyński
 mgr Barbara Wierzbicka
 dr inż. Hanna Szałkowska
  mgr inż. Marta Samoraj