Dzień Dziecka w Fundacji Odzyskać Radość

Dzień Dziecka Fundacji Odzyskać Radość z udziałem opiekunek dziecięcych z Publicznej Szkoły Policealnej w Raciążu

            1 czerwca 2016 roku w Centrum Medycznym Grupa Zdrowie w Kraszewie- Czubakach zorganizowany został Dzień Dziecka dla podopiecznych Fundacji Odzyskać Radość oraz uczniów Szkoły Podstawowej w Kraszewie – Gaczułtach (filia Zespołu Szkół w Koziebrodach). Celem imprezy było sprawienie miłej niespodzianki dzieciom, w tym także niepełnosprawnym wychowankom
zakładu opiekuńczo-leczniczego, które z powodu choroby nie są w stanie normalnie egzystować i dzięki pomocy dobrych ludzi: lekarzy, pielęgniarek, psychologów, logopedów, rehabilitantów oraz opiekunek, dzielnie walczą z problemami dnia codziennego.

Wesprzeć tę szlachetną inicjatywę zdecydował się dyrektor naszej szkoły, pan Andrzej Nizielski, który dobrze wie, jak ważne jest sprawienie radości wszystkim dzieciom, a w szczególności tym najbardziej potrzebującym, które w tak niezwykłym dniu, jakim jest międzynarodowy Dzień Dziecka nie powinny być samotne, a wręcz przeciwnie – powinny odczuwać magię swojego święta. Wychodząc naprzeciw marzeniom pokrzywdzonych przez los maluchów, Zespół Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Raciążu nawiązał współpracę z Zespołem Policealnych Szkół Medycznych w Płocku w celu przygotowania przedstawienia teatralnego „Królewna na ziarnku grochu”. Doszło ono do skutku dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycielki z Publicznej Szkoły Policealnej w Raciążu, pani Beaty Wiśniewskiej oraz słuchaczek kierunku opiekunka dziecięca z płockiej placówki oświatowej. Inscenizacja umożliwiła zarówno zdrowym, jak i chorym dzieciom odreagowanie stłumionych emocji, stanowiąc swoiste antidotum na dziecięce zmartwienia, służyła redukcji napięcia emocjonalnego, kompensując niezaspokojone potrzeby wynikające z ograniczeń zdrowotnych i była jednocześnie źródłem ogromnej radości.
Imprezę prowadzoną przez panią Martę Samoraj, nauczycielkę z naszej szkoły, uświetniły występy: zespołu pieśni i tańca „Krajkowiacy” z Krajkowa oraz Patrycji Malinowskiej, niewidomej piosenkarki z Płocka. Dzieci mogły miło spędzić czas w strefie sportowej, gdzie drużyny rywalizowały ze sobą na zręcznościowym torze przeszkód, wziąć udział w karaoke, prezentując swoje umiejętności wokalne oraz poznać zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Słuchaczki z kierunku opiekunka dziecięca otworzonego w Publicznej Szkole Policealnej w Raciążu: Edyta Lubińska, Barbara Kowalska, Angelika Grala, Alicja Witkowska i Wioleta Kwiatkowska przygotowały własne stoisko – tzw. strefę animacji. Dla  uczestniczących w Dniu Dziecka wychowanków szkoły podstawowej i podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Kraszewie-Czubakach przygotowano obrazki do kolorowania, mogli oni także pomalować sobie twarz specjalnymi, różnokolorowymi kredkami i wyżyć się plastycznie, przygotowując kolorowe rysunki. Sądząc po uśmiechach goszczących na ich rozpromienionych twarzach, sprawiało im to ogromną przyjemność. Chętni częstowali się wielosmakowymi chrupkami oraz smacznymi ciastkami. Słuchaczka kierunku opiekunka dziecięca, pani Barbara Kowalska, pomagała w strefie cateringu, sprzedając popcorn, a pani Halina Dudkiewicz z SLO dla Dorosłych z Alicją Brudzińską uczennicą liceum młodzieżowego – watę cukrową, która cieszyła się dużym zainteresowaniem najmłodszych.
Udział w imprezie był dla naszych słuchaczek okazją do sprawdzenia swoich możliwości i wykazania się umiejętnościami w zakresie opieki nad dziećmi. Obserwując je podczas zabawy, można było bez trudu zauważyć, że praca z dziećmi sprawia im ogromną przyjemność i mają z nimi dobry kontakt. Przyszłe opiekunki dziecięce odznaczały się niezwykłą cierpliwością, spokojem i opanowaniem, co jest niezbędne, aby właściwie wykonywać ten zawód. Wykazały się także niezwykłą kreatywnością i zaangażowaniem, zapewniając maluchom moc atrakcji.
Dzięki hojności sponsorów, ludzi dobrej woli i wielkiego serca, wśród których był także dyrektor naszej szkoły, pan Andrzej Nizielski udało się zorganizować tę wspaniałą imprezę i ufundować prezenty dla około pięćdziesięciu uradowanych tym faktem dzieci. Upominki wręczył  pan Łukasz Palmowski wraz z uczennicami: Natalią Gawrońską i Justyną Jaraczewską.
Dla wszystkich zgromadzonych zapewniony był smaczny poczęstunek w postaci gorących dań z grilla (kiełbasy, karkówki, kaszanki), pysznych ciast oraz sałatek. Nie zabrakło także napojów: kawy, herbaty i soków.
Udział w Dniu Dziecka był ciekawą formą aktywności i nowym doświadczeniem dla przyszłych opiekunek dziecięcych oraz sposobem na promocję tego przyszłościowego w dzisiejszych czasach kierunku kształcenia. Na pamiątkę wolontariusze otrzymali koszulki z logo Fundacji Odzyskać Radość oraz dyplom z podziękowaniami za wsparcie tegorocznej imprezy. Nie to jest jednak najważniejsze. Sprawą priorytetową jest przecież dobro dzieci, a każda choćby najmniejsza iskierka radości dająca się zauważyć w ich oczach jest najlepszą nagrodą, czymś bezcennym, czego nie da się przeliczyć na pieniądze ani odznaczenia. Uczestnictwo Zespołu Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Raciążu w tegorocznym Dniu Dziecka organizowanym przez Fundację Odzyskać Radość było inicjatywą dyrektora, pana Andrzeja Nizielskiego.