Mławskie Targi Pracy 21 kwietnia 2016

21 kwietnia 2016 roku uczniowie Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Raciążu: Julia Radomska, Magdalena Siemianowska, Agata Skorupska, Krystian Wiśniewski i Maciej Karwowski wraz z opiekunami panią Martą Samoraj i panem Łukaszem Palmowskim wybrali się na VI Mławskie Targi Pracy, które od lat cieszą się coraz większą popularnością.
Mogli się o tym przekonać na własne oczy - w hali sportowej bardzo trudno było znaleźć wolne miejsce, a pracodawcy prześcigali się, oferując zatrudnienie w wielu branżach. Poszukiwali policjantów, wojskowych, inżynierów, mechaników, magazynierów, kierowców, pracowników branży rolno-spożywczej i elektronicznejoraz opiekunów osób starszych, co świadczy o tym, że zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel medyczny wciąż rośnie, a kierunki kształcenia proponowane przez naszą szkołę policealną absolwentom liceów ogólnokształcących są na tyle przyszłościowe, że znalezienie zatrudnienia po ich ukończeniu jest więcej niż pewne.
Udział przedstawicieli naszej szkoły w tak ważnej imprezie dawał możliwość nawiązania bliskiego, bezpośredniego kontaktu na płaszczyźnie pracodawca – pracownik, reklamy naszej placówki oświatowej, jako nowoczesnej, idącej z duchem czasu, odpowiadającej na aktualne potrzeby rynku pracy. Jako jedni z wystawców mieliśmy zapewniony poczęstunek oraz przygotowane własne stoisko, gdzie mogliśmy rozłożyć materiały informacyjne. Kształcące się na kierunku technik usług kosmetycznych słuchaczki z naszej szkoły policealnej, panie Angelika Turowska i Ewelina Falacińska, wykonywały profesjonalny makijaż, prezentując w szerszym gronie posiadane umiejętności.
Licealiści mieli okazję przekonać się, że w XXI wieku poszukiwanie pracy nie polega na biernym siedzeniu w domu, lecz szeroko rozumianej aktywności, uczestniczeniu w spotkaniach i imprezach, podczas których jest szansa na zaprezentowanie siebie, swojego doświadczenia i posiadanych umiejętności ewentualnym pracodawcom. Zainteresowani mogli skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, udać się na stoiska konsultacyjne Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Państwowej Inspekcji Pracy, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych i Działdowskiej Agencji Rozwoju.

Udział w VI Mławskich Targach Pracy był zarówno dla uczniów naszej szkoły, jak i dla samych pracowników ciekawym, kształcącym doświadczeniem. Jeszcze lepiej zrozumieli oni,  jak ważne jest systematyczne nawiązywanie współpracy z przedstawicielami różnych branż, instytucji działających na rynku pracy i w jego otoczeniu oraz ciągłe dokształcanie umożliwiające przystosowanie się do szybko zmieniających się potrzeb rynku. Honorowy patronat nad imprezą objął pan Włodzimierz Wojnarowski - starosta mławski, a jej współorganizatorem był Burmistrz Miasta Mława, pan Sławomir Kowalewski.