,,Uroda jest najlepszym listem polecającym” – Wyjazd kosmetyczek do SPA na Mazurach

14 listopada 2015 roku słuchaczki kierunku technik usług kosmetycznych (I i II semestr) wraz z nauczycielami: panią Magdaleną Sobotą, panią Katarzyną Zalewską i opiekunem kierunku, panem Łukaszem Palmowskim, wybrały się na wycieczkę dydaktyczno-szkoleniową do SPA na Mazurach. Spędziły tam niezapomniane chwile pośród przepięknych lasów i jezior.

W czasie pobytu w Marina Club Hotel, dysponującym doskonałą bazą lokalową i zapleczem rekreacyjnym, miały niepowtarzalną okazję do wypoczynku, zregenerowania sił i zdobycia nowych, przydatnych umiejętności zawodowych.
W pierwszy dzień wyjazdu szkoleniowego słuchaczki korzystały ze strefy wellness, która oprócz basenów zawiera bicze szkockie, jacuzzi i sauny: parową, fińską oraz saunę na podczerwień (Infrared). Przed planowanymi zabiegami, objętymi programem nauczania w drugim semestrze w zakresie kwalifikacji A.61 (zabiegi pielęgnacyjne i upiększające twarzy, szyi i dekoltu), szczegółowo omówiono działanie wszystkich bodźców fizykalnych oraz wspomniano o wskazaniach i przeciwwskazaniach do ich stosowania. Miało to wartość edukacyjną, gdyż słuchaczki zdobyły nową wiedzę i doświadczenie z dziedziny fizykoterapii, co nie byłoby możliwe w warunkach szkolnych, czy też w salonie kosmetycznym.
Następnego dnia uczestniczki wyjazdu, podzielone na sześć grup, zaproszone zostały na warsztaty. Dwie wykwalifikowane kosmetyczki oprowadziły je po całym obiekcie, omawiając zasady pracy i funkcjonowania tego typu ośrodków oraz wspomniały o kuracjach, z których można skorzystać. Słuchaczki obejrzały sale do zabiegów stosowanych na twarz i całe ciało: sauny na podczerwień, salę do masażu, manicure i pedicure, a także bogatą aparaturę do wykonywania zabiegów kosmetycznych. Po uprzednim wysłuchaniu stosownego instruktażu wykonały trzy zabiegi na twarz: „wulpińskie ukojenie” (60 min.) – zabieg dla cery zmęczonej, bladej z tendencją do zmarszczek, który wzmacnia skórę, aktywizuje skórną przemianę materii i stymuluje regenerację komórek skóry; „złoto Maroka” (70 min.), zabieg z użyciem olejku arganowego, ujędrniający skórę, połączony z niezwykłym masażem stymulującym tkankę łączną oraz „kroplę soku” (60 min) - kurację z użyciem witaminy C i ekstraktu z granatu, przeciwdziałającą starzeniu się skóry.
Na zakończenie słuchaczki zebrały się w sali konferencyjnej, gdzie szczegółowo omówiono przeprowadzone zabiegi oraz wywołano swoistą burzę mózgów na temat pracy SPA oraz skuteczności i pożyteczności wykonywanych kuracji. Była to doskonała okazja  do wymiany doświadczeń nabytych podczas warsztatów oraz zadawania pytań i uzupełnienia wiedzy w zakresie kwalifikacji A.61.
W czasie pobytu na Mazurach  kosmetyczki zdobyły szereg przydatnych umiejętności przewidzianych w podstawie programowej, nauczyły się właściwej organizacji stanowiska pracy zgodnie z przepisami bhp, stosowania środków ochrony indywidualnej i zbiorowej, współpracy w zespole oraz przeprowadzania wywiadu z klientem w celu postawienia diagnozy i zaplanowania zabiegów pielęgnacyjnych.

Dzięki uczestnictwu w warsztatach w SPA słuchaczki pogłębiły wiedzę teoretyczną i praktyczną, poznały zasady przeprowadzania zabiegów kosmetycznych twarzy oraz funkcjonowanie strefy SPA. Nauczyły się też przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także właściwej komunikacji z klientem. Tak bogate doświadczenia z pewnością pozytywnie  wpłyną a dalszy rozwój zawodowy naszych słuchaczek.