,,Teatr świątynią sztuki'' - słuchacze opiekuna medycznego z wizytą w Teatrze Żydowskim w Warszawie

         Nie samą nauką żyje człowiek, kontakt ze sztuką uszlachetnia, wpływa na rozwój osobowości, kształtowanie kultury estetycznej, uwrażliwia.
         20 listopada 2015 roku słuchacze Publicznej Szkoły Policealnej STO w Raciążu, uczęszczający na zajęcia o kierunku opiekun medyczny, wybrali się na wycieczkę do Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie.
To niezwykłe miejsce, jedyny w Polsce i drugi w Europie stały teatr wystawiający sztuki w języku jidysz. Wraz z dyrektorem, panem Andrzejem Nizielskim, nauczycielkami: panią Iwoną Drążkiewicz, panią Teresą Piechną, panią Martą Samoraj, panią Marzeną Szczechowicz oraz opiekunem kierunku, panem Łukaszem Palmowskim, słuchacze mieli okazję obejrzeć urocze, pełne humoru przedstawienie o miłości, tęsknocie i wiecznie niespełnionych pragnieniach, na podstawie prozy Szolema Alejchema. Przepiękna muzyka Jerzego Derfla, przemieszanie komizmu z tragizmem, efektowna gra aktorska, dokładność w przedstawianiu szczegółów oraz wnikliwy portret zamożnych Żydów z warszawskich Nalewek, to niewątpliwe atuty sztuki decydujące o jej oryginalności.
      Wyjazd, zorganizowany z inicjatywy dyrekcji szkoły, należy zaliczyć do bardzo udanych. Słuchacze mieli możliwość dostrzeżenia niezwykłego klimatu teatru (sala, moment oczekiwania na podniesienie kurtyny),poznania jego piękna, zrozumienia magii i niezwykłości związanej z bezpośrednim kontaktem z aktorem. W czasie wycieczki mogli oni lepiej się poznać, zintegrować, wymienić życiowymi doświadczeniami. Była to także doskonała okazja do przeprowadzenia interesujących rozmów z członkami rady pedagogicznej na temat nauki w szkole i zbliżającego się egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.