Jesienny Jarmark ,,Od pola do stołu’’ okazją do zdobycia nowej wiedzy

16 września 2018 roku słuchacze Publicznej Szkoły Policealnej STO w Raciążu z kierunku technik turystyki wiejskiej (I i II rok) zgodnie z tradycją uczestniczyli w Jesiennym Jarmarku „Od pola do stołu” organizowanym corocznie w Mazowieckim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poświętnym.

W tym roku była to już trzynasta edycja tego wydarzenia, które rokrocznie przyciąga rzesze odwiedzających, zainteresowanych szerokorozumianym rolnictwem oraz dziedzictwem kulturowym mazowieckiej wsi.

Rangę imprezy podniosła obecność znamienitych gości, którzy dokonali jej otwarcia. Wśród nich byli: dyrektor MODR w Warszawie, pan Sławomir Piotrowski, zastępca dyrektora MODR w Warszawie, pan Tomasz Skorupski oraz  dyrektor Oddziału Poświętne w Płońsku, pan Jarosław Grabowski.

Po uroczystym otwarciu imprezy, które nastąpiło o godz. 1000 słuchacze Publicznej Szkoły Policealnej STO w Raciążu wraz z panią dr inż. Hanną Szałkowską mogli wziąć udział w konferencji dotyczącej produkcji żywności na niewielką skalę i wprowadzania jej na rynek w krótkich łańcuchach dystrybucji. Została ona zorganizowana w Centrum Edukacyjno-Konferencyjnym, a poprowadzili ją wykładowcy: pani dr Beata Bartodziejska i pan prof. dr. hab. inż. Z. Dolatowski.


Dla uczestników jarmarku przewidziano również wykład wygłoszony przez pana inż. Adama Paradowskiego z Instytutu Ochrony Roślin z Poznania na temat zapobiegania i zwalczania chwastów w uprawie kukurydzy i buraka cukrowego przeprowadzony na polu doświadczalnym.

Podczas wyjazdu szkoleniowego do Poświętnego słuchacze Publicznej Szkoły Policealnej STO w Raciążu poznali różne formy przedsiębiorczości wiejskiej, mogli obejrzeć rzadko spotykane drzewa ozdobne, krzewy i kwiaty. Coś dla siebie znaleźli także fani żywności tradycyjnej i ekologicznej wytwarzanej w gospodarstwach rolnych, rękodzieła oraz twórczości ludowej. Chętni uczestniczyli w degustacjach produktów regionalnych i tradycyjnych, a zwiedzając ekspozycje targowe za stosowną opłatą mieli możliwość zakupu najlepszych, najzdrowszych mazowieckich specjałów produkowanych według starych receptur: wędlin, nalewek, serów, pieczywa oraz innych przysmaków.

To nie jedyne atrakcje tego dnia. Było także coś dla ducha. Dla uczestników jarmarku przygotowano IX Przegląd Ludowych Zespołów Artystycznych, w którym udział wzięło siedem zespołów pieśni i tańca, a zwycięzcy otrzymali cenne nagrody.

Wyjazd został zorganizowany z inicjatywy dyrektora, pana Andrzeja Nizielskiego.